International Arvo Haavisto Tournament (FILA) Ilmajoki, 23.11.2013 |
FOLLOWING BOUTH [7]: 1/8 Final + Nordic 2. R |
BOUT NO | Pool Round | Wrestler red / AREA FEDERATION | Wrestler blue / AREA FEDERATION | Points system | T. Point | |
13 60 kg | A1-A2 1/8 final | Juuso LATVALA Ilmajoen Kisailijat (FIN) | Jami TORJAMA Järvenpään Voimailijat (FIN) | GS 4:1 | 10 : 7 | |
14 60 kg | A3-A4 1/8 final | Jani HAAPAMÄKI FINLAND | Albert BAGHUMYAN SPAIN | GS 4:0 | 7 : 0 | |
15 60 kg | A5-A6 1/8 final | Juho HUTTUNEN Haukiputaan Heitto (FIN) | Nikko TRIGGAS USA | GS 1:4 | 2 : 10 | |
16 60 kg | A7-A8 1/8 final | Anar ZEINALOV ESTONIA | Tobias FONNESBEK DENMARK | VP 1:3 | 3 : 3 | |
17 60 kg | A9-A10 1/8 final | Toni OJALA Järvenpään Voimailijat (FIN) | Erik WEISS Frankfurt/Oder (GER) | GS 0:4 | 0 : 8 | |
18 60 kg | A11-A12 1/8 final | Sasu PUSKA Nurmon Jymy (FIN) | David AKOPYAN St. Petersburg (RUS) | GS 0:4 | 0 : 9 | |
19 60 kg | A13-A14 1/8 final | Artak HARUTYUNYAN SWEDEN | Toni PUUKARI Äänekosken Huima (FIN) | VT 5:0 | 3 : 3 | |
20 60 kg | A15-A16 1/8 final | Rami SYRJÄ Seinäjoen Paini-Miehet (FIN) | Markus AHTIAINEN Peräseinäjoen Toive (FIN) | VP 3:0 | 6 : 0 | |
21 66 kg | A1-A2 1/8 final | Anders EKSTROEM DENMARK | Fredrik BJERREHUUS DENMARK | VP 0:3 | 0 : 1 | |
22 66 kg | A3-A4 1/8 final | Juho TEPPO Peräseinäjoen Toive (FIN) | Kristaps KALNAKARKLIS LATVIA | VT 0:5 | 3 : 6 | |
23 66 kg | A5-A6 1/8 final | Sakke PUROLAINEN Koovee (FIN) | Tero HALMESMÄKI Hyvinkään Painiklubi (FIN) | VP 3:0 | 1 : 0 | |
24 66 kg | A7-A8 1/8 final | Petteri MARTIKAINEN Helsingin Tarmo (FIN) | Niko ERKKOLA Ilmajoen Kisailijat (FIN) | GS 4:1 | 11 : 3 | |
25 66 kg | A9-A10 1/8 final | Artur VARDANYAN Stockholm (SWE) | Jumaa ZAKOLE FINLAND | VP 0:3 | 0 : 6 | |
26 66 kg | A11-A12 1/8 final | Mikko LYTTINEN Kuortaneen Kunto (FIN) | Antti LINDGREN Oulun Pyrintö (FIN) | FI 5:0 | ||
27 66 kg | A13-A14 1/8 final | Niko TERVONEN Oulun Pyrintö (FIN) | Matias LIPASTI Ilmajoen Kisailijat (FIN) | VT 5:0 | 3 : 1 | |
28 66 kg | A15-A16 1/8 final | Magnus PIIRITS ESTONIA | Fevzi MAMUTOV UKRAINE | GS 0:4 | 0 : 7 | |
29 74 kg | A1-A2 1/8 final | Damian HARTMANN Frankfurt/Oder (GER) | Silver TÕGEN ESTONIA | GS 4:0 | 8 : 0 | |
30 74 kg | A3-A4 1/8 final | Markus JAAKKOLA Lahden Ahkera (FIN) | Rauno PAJUVIIDIK ESTONIA | VP 1:3 | 6 : 8 | |
31 74 kg | A5-A6 1/8 final | Roni PUROLAINEN Koovee (FIN) | Henri VÄLIMÄKI FINLAND | GS 0:4 | 0 : 8 | |
32 74 kg | A7-A8 1/8 final | Henri PALOMÄKI Alavuden Urheilijat (FIN) | Sharur VARDANYAN SWEDEN | VP 1:3 | 4 : 9 | |
33 74 kg | A9-A10 1/8 final | Andy BISEK USA | Juha ERWING Laihian Luja (FIN) | GS 4:0 | 8 : 0 | |
34 74 kg | A11-A12 1/8 final | Bogdan KOURINOI Stockholm (SWE) | Jevgenijs KOLCOVS LATVIA | GS 4:0 | 7 : 0 | |
35 74 kg | A13-A14 1/8 final | Christoffer NILSSON Stockholm (SWE) | Mikko TEPPO Peräseinäjoen Toive (FIN) | GS 4:0 | 7 : 0 | |
36 74 kg | A15-A17 1/8 final | Lari HIRVI Helsingin Haka (FIN) | Toni METSOMÄKI Ilmajoen Kisailijat (FIN) | VT 0:5 | 0 : 9 | |
37 120 kg | N5-N1 N. 2nd round | Juuso HUOVINEN Helsingin Haka (FIN) | Christian JOHN Frankfurt/Oder (GER) | GS 1:4 | 2 : 9 | |
38 120 kg | N2-N3 N. 2nd round | Robbie SMITH USA | Jacob MITCHELL USA | GS 4:0 | 8 : 0 | |
39 55 kg | N5-N1 N. 2nd round | Toufan AHMADI Vaasan Toverit (FIN) | Niko OHUKAINEN FINLAND | VT 0:4 | 0 : 8 | |
40 55 kg | N2-N3 N. 2nd round | Nate ENGEL USA | Mario MÄGISALU ESTONIA | GS 4:0 | 7 : 0 |
FI=Forfeit Injury, DQ=Disqualification, VP=Decision by points, VT=Victory by fall, TP=Überlegener Punktsieg |